طرح لبخند: انواع لبخند و روش ها

720644_i6rcHk5E

لبخند زیبا! چالشی قدیمی و رویایی همگانی است، لبخند توانایی یک فرد برای بروز احساسات، جذابیت صورت و از همه مهم تر وسیله ی ساختار و حرکات دندان و لب است. لبخند در روابط اجتماعی تاثیر بسیاری دارد! حال چطور میتوانیم آن را برای موفقیت بیشتر در جامعه به کار بگیریم.

اصلاح طرح لبخند چیست؟

به منظور انجام اصلاح طرح لبخند، ظاهر صورت، رنگ پوست، دندان (رنگ، طول، عرض، شکل و نمای دندان )، بافت لثه و لب ها برای ایجاد یک طرح لبخند زیبا در نظر گرفته می شود. اصلاح طرح لبخند دندان به دلایل مختلف و با روش های متفاوتی صورت می گیرد.

انواع طرح لبخند :

لبخند عاقلانه :

در این نوع لبخند لبه دندانهای قدامی در یک خط مستقیم قرار میگیرند. این نوع لبخند نشان دهنده هوش و بلوغ است . زیرا در سنین پایین دندانها به یک اندازه نیستند ولی وقتی سن بالاتر می رود و لبه دندانها ساییده میشود ، اندازه آنها یکسان می شود و لذا معمولا دندانهایی که در یک خط مستقیم قرار گرفته اند نشان دهنده بلوغ عقل و خبرگی است.

لبخند جوانی :

در این نوع لبخند دو دندان جلو ، بطور مشخص بلندتر از دو دندان کنار خود هستند. این نوع طرح لبخند نشانه جوانی و جسارت است و همچنین میتواند نشان دهنده گرمی و صمیمیت باشد. در کسانی که لبهای برجسته دارند این نوع طرح لبخند زیباتر است.

لبخند اسپرت :

این نوع طرح لبخند بین دو نوع طرح لبخند قبلی است . دو دندان جلو بلند تر از دندانهای کناری است . این لبخند نشان دهنده غیر جدی و غیر رسمی بودن است .

روش های اصلاح طرح لبخند:

روکش دندان

برای مشکلات زیبایی ناچیز و غیر جدی، همچون تراش، ترک، فاصله مشخص بین دندان، و سایر مشکلات مشابه می توان از خدمات روکش دندان برای رفع مشکل استفاده کرد. این ابزار مصنوعی دندان پزشکی ظاهری شبیه دندان دارد و تقریباً ضخامت آن به اندازه پوسته تخم مرغ یا لنز چشم است که با سیمان مخصوص دندان پزشکی به سطح بیرونی دندان جلو چسبانده می شود و به این ترتیب می تواند ایرادهای دندان را پنهان کرده و ظاهری یکنواخت، منظم و طبیعی به دندان بدهد. در نتیجه با استفاده از این روش شما می توانید لبخندی سالم داشته باشید. یکی از درمان های معروف و موثری که در کلینیک دندانپزشکی دکتر منتظری برای اصلاح طرح لبخند ارائه می شود، روکش دندان های جلو است که شما می توانید مطمئن باشید با استفاده از این خدمات اشکالات جزئی مربوط به دندان های پیشین شما بر طرف خواهد شد.

عاج دندان و بریج

مشکلات و آسیب های جدی تر مربوط به پوسیدگی یا از بین رفتن دندان را می توان با استفاده از عاج دندان یا بریج دندان بر طرف کرد. عاج دندان در عمل اشاره به یک «طاق یا سقف» دارد، زیرا به این منظور در نظر گرفته شده که بتواند بطور کامل یک دندان خراب یا پوسیده را در خود جای دهد. از این روش می توان بری درمان دندان هایی که به علت آسیب در صورت عدم استفاده از این روش نیازمند کشیدن است، استفاده کرد. این دندان های می تواند برای فرد درد، عدم راحتی، و برخی بیماری های دهان را به همراه داشته باشد. در این حالت تمام پوسیدگی های موجود بر روی دندان آسیب دیده خارج می شوند و سپس یک تاج بر روی دندان قرار می گیرد که با استفاده از سیمان مخصوص دندان پزشکی در محل خود چسبانده می شود. بریج دندان برای درمان دندان های از دست رفته یا کشیده شده استفاده می شود که یک نوع دندان مصنوعی است که بین دو تاج دندان را به هم متصل کرده و در اصطلاح پل می زند. این عاج بر روی دندان قرار گرفته و به این ترتیب فاصله خالی بین دندان ها به واسطه دندان کشیده شده را پر می کند و به این ترتیب از خارج شدن دندان ها از موقعیت اصلی خود جلوگیری می کند.

بالا رفتن لثه و تغییر شکل آن

یک لبخند گوشتی زمانی مشاهده می شود که بافت لثه بخش بیشتری از دندان را نسبت به حالت عادی یا مطلوب پنهان می کند. تاثیر کلی این موضوع می تواند مربوط به ایجاد اشکال در ظاهر شما، عدم رشد دندان ها، یا ضعیف شدن آنها باشد. حتی اگر شما ظاهراً از سلامت دهان برخوردار باشید و دارای دندان های سالم، یکنواخت، و سفید در زمان لبخند باشید، رشد بافت لثه می تواند منجر به خراب شدن ظاهر دندان شما شود. هنگام بالا رفتن بافت لثه یا تغییر شکل آن، می توان بافت اضافی را با استفاده از لیزر حذف کرد. این تکنولوژی به ما امکان می دهد بافت لثه را به سرعت، بطور ایمن و با حداقل نگرانی برای بیمار اصلاح کنیم و به این ترتیب بتوانیم ظاهر لبخند طبیعی تری داشته باشیم.

مواردی که باید اصلاح شود:

رنگ دندان: مواد پرکننده کامپوزیت هم رنگ دندان را می توان جایگزین مواد پرکننده نقره ای رنگ یا آمالگام کرد، در حالی که سفید کردن دندان باعث بهبود رنگ دندان های لکه دار یا کند شده می شود. رنگ دندان در طول مراحل ارزیابی و آماده سازی روش های مختلف از قبیل روکش گذاری، بریج، باندینگ کامپوزیت و کاشت دندان از اهمیت زیادی برخوردار است. در هنگام در نظر گیری رنگ دندان به خاطر داشته باشید که دندان تیره یا رنگ پریده ظاهر یک دندان پیر را دارد. طراحی طرح لبخند زیبا متشکل از دندان های سفید و درخشان باعث جوان تر به نظر رسیدن فرد می شود. رنگی که دندان پزشک برای سفید کردن و روکش گذاری دندان انتخاب می کند با توجه به رنگ صورت و موی فرد و با دقت زیاد ارزیابی می شود. دندان پزشکان زیبایی در پیدا کردن تعادل بین ارائه یک لبخند با دندان های سفیدتر و درخشان تر برای شما و حفظ رنگ طبیعی دندان مهارت دارند.
هم طراز بودن و فاصله مناسب: دندان هایی که کج شده اند، همپوشانی شده اند یا بین انها شکاف وجود دارد را می توان با استفاده از ارتودنسی یا ارتودنسی نامرئی صاف و اصلاح کرد و با روکش دندان بهبود بخشید.
دندان های افتاده: یک یا چند دندان افتاده شما تاثیری منفی بر لبخند زیبای شما دارند و همچنین بر نحوه گاز گرفتن شما تاثیر گذار هستند و احتمال پوسیدگی دندان ها را زیاد می کنند، به همین دلیل جایگزین کردن دندان را بخش جدایی ناپذیر درمان زیبایی اصلا طرح لبخند دندان می کنند. با روش کاشت دندان، بریج یا روکش گذاری جزئی می توان دندان های افتاده را تعویض کرد.
هماهنگی و تعادل: دندان های کج، شکسته و لب پر شده و نامسطح را می توان برای بهبود ظاهر دندان ها اصلاح کرد.
گونه ها، لب ها و لبخند پرتر (اصلاح لبخند لثه ای): صورت نامتناسب یا پیر را می توان با روش های مشخصی در طبقه بندی اصلاح طرح لبخند دندان بهبود بخشید یا جوان ساخت که شامل ارتودنسی و جراحی دهان، فک و صورت می شود.

نکته طلائی

بارها شنیده ایم که ونیر کامپوزیت رنگ خواهد گرفت و این بصورت یک باور نسبتا رایج و نادرست وجود دارد. حالا چرا گفتیم نسبتا نادرست؟ بی شک تمام کامپوزیت های که با شکل دهی مطلوب و رعایت تمامی نکات حرفه ای و صد البته از جنس مرغوب تهیه شده و لایه گذاری گردند در جلسه پایانی نمایی زیبا و خیره کننده را به ارمغان خواهند آورد. اما ضرب المثلی هست که میگه کار را کی کرد؟ آنکه تمام کرد. یکی از حیاتی ترین مراحل درمان ، که در ثبات و پایداری کامپوزیت های زیبایی بسیار مهم است مرحله پالیشینگ یا همان صیقلی نمودن کار است که اگر بصورت درست و میکروسکپی صورت نگیرد آن باور نسبتا رایج و نادرست را تقویت خواهد کرد . البته این نکته بدیهی است که بهداشت عالی در این درمان یک الزام است و نمیتوان از نقش آن در حفظ و دوام زیبایی دندان ها چشم پوشید.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیرتخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *