طرح لبخند: اصول و روش ها

20038

آنچه در اصلاح طرح لبخند توسط دندانپزشك مدنظر قرار می گيرد، وجود قرينگي در دندانهای راست و چپ، رابطه صحيح قرار گرفتن دندانها با لب بالا و پايين ، تناسب صحيح عرض و طول هر دندان و رابطه صحيح خطی و طولی بين دندانهای جلو، چه در لبه برنده و چه در لبه لثه ايی دندانها و بسياری نكات ريز و درشت ديگری است كه بر اساس فرمول ها و قوانين خاصی ارزيابی می شود و هريك از اينها می تواند در خلق يك لبخند زيبا تاثيری وافر داشته باشد.

طرح لبخند:

طراحی لبخند فرآیندی است که از طریق آن ظاهر لبخند از طریق روش های دندانپزشکی زیبایی همچون سفید کردن دندان، روکش ونیر، پر کردن، لامینت، روکش، یا پل اصلاح شده و بهبود پیدا می کند. اصلاح طرح لبخند می تواند ظاهر خراشیده، ترک خورده یا تغییر رنگ داده دندان ها را ترمیم کند، وضعیت گاز گرفتن دندان ها را اصلاح نماید و عضلات کنترل کننده حرکت های فک را به حالت طبیعی باز گرداند. هدف اصلاح طرح لبخند دندان شما با در نظر گرفتن ویژگی های صورت، نوع پوست، رنگ مو، دندان ها، بافت لثه و لب ها به صورتی است که بتوان به یک لبخند ایده آل دست پیدا کرد. طرح لبخند با توجه به خواسته های منحصر به فرد بیمار انجام می شود و دندان پزشک درباره ظاهر لبخند مورد نظر و نیز آنچه درباره وضعیت فعلی لبخند از نظر شما خوشایند نیست، با شما صحبت خواهد کرد. پوسیدگی دندان، لک شدن، تغییر رنگ و جابجایی محدود دندان ها همگی دلایل خاص داشته و ناراحت کننده هستند، ولی با این وجود معمولاً امکان درمان آنها در چند جلسه ملاقات با دندان پزشک وجود دارد.اصلاح طرح لبخند دندان یک فرآیند دندانپزشکی زیبایی جامع است که برای حصول لبخند زیبا استفاده می شود و در این فرآیند خواسته های مورد نظر شما در طرح ایجاد شده مورد توجه قرار می گیرد. معمولاً سوالی که در این رابطه مطرح می شود این است که «چه ویژگی ها و مسائلی را درباره لبخند خود دوست ندارید؟» صحبت کردن درباره این ویژگی ها با دندانپزشک می تواند یک ایده روشن درباره آنچه به دنبال بهبود آن از طریق طراحی طرح لبخند خود هستید، را در اختیار شما قرار دهد.

اصولی که درطراحی لبخند می بایست به آن دقت داشت :

– دریک لبخند زیبا خطی که از لبه برنده دندانهای قدامی فک بالا عبور میکند می بایست در حین لبخند موازی لبه پایین باشد.

– خط لب بالا در حین لبخند می بایست از محل اتصال لبه لثه به دندانها عبور کند.

– در یک لبخند زیبا عمق فضاهای بین دندانی در لبه برنده دندانها از نسبت های خاصی می بایست پیروی کند.

– درحالت نرمال ،لبه دندانهای قدامی فک بالا می بایست 1 تا 1/5 میلی متر جلوتر و پایین تر از لبه دندانهای فک پایین باشد.

– مقدار دیده شده لبه برنده دندانهای قدامی فک بالا در حالت استراحت لب ، 3-2 میلیمتر باشد.

ویژگی دندانپزشک مناسب برای اصلاح طرح لبخند:

طراحی لبخند، یك كار تیمی است و برای طراحی لبخند زیبا، دندا‌نپزشك باید در کارهای ترمیمی، درمان بیماری‌های لثه (پریودونتولوژی)، مرتب كردن دندان‌ها (ارتودنسی) تبحر داشته باشد و دوره‌های لازم در این زمینه‌ها را دیده باشد. دندانپزشک در ابتدا از بیمار می‌خواهد تا اهداف و سبک زندگی‌اش را بیان کند و لبخند و ظاهر رویایی خود را توصیف کند، سپس بهترین برنامه برای نیل به اهداف مشخص طرح‌ریزی می‌شود.

خدمات طراحی لبخند:

طراحی لبخند علاوه بر جذابتر کردن لبخند، سلامت عمومی را نیز بهبود می‌بخشد. بخش مهمی از طراحی لبخند به مشکلات زیربنایی و اصلی، مانند پوسیدگی دندان، می‌پردازد، بنابراین لبخند زیبا هم نشانه جذابیت است و هم نشانه سلامتی. بیمار و متخصص طراحی لبخند پس از بازیابی سلامت دهان و دندان یکی از درمان‌های زیبایی زیر را با توجه به شرایط انتخاب می‌کنند:

• ایمپلنت های دندان: ایمپلنت جایگزین دائمی و بلند مدت دندان از دست رفته است. ایمپلنت علاوه بر شباهت و عملکردی مشابه دندان طبیعی یکپارچگی و ساختار صورت را نیز حفظ می‌کند.
• تاج دندان: تاج‌ پرسلن (سرامیکی/ چینی) بهترین روش ترمیم شکستگی، ترک خوردگی یا لب‌پریدگی دندان است. این روکش‌ها با ظاهر طبیعی‌شان نقص دندان‌ها را کاملاً می‌پوشاند.
• سفید کردن دندان‌ها: ما با بهره‌گیری از مؤثرترین و نوین‌ترین سیستم‌های موجود سفید کردن دندان‌ها، روش‌های درمان در منزل و در مطب را به بیماران ارائه می‌دهیم.
• روکش پرسلن (سرامیکی/ چینی): این روکش‌های بسیار باریک همرنگ دندان به طور سفارشی برای هر بیمار متناسب با سطح‌های جلویی دندان به گونه‌ای ساخته می‌شود که اندازه و شکل دلخواه پدید بیاید. روکش راه حل ایده‌آلی برای ترمیم دندان لب پریده و تغییر رنگ داده محسوب می‌شود.
• صاف و مرتب کردن: برای داشتن لبخندی زیبا دیگر لازم نیست سال‌ها سیم‌های فلزی را بر روی دندان‌هایتان تحمل کنید. امروزه با بهره‌گیری از ارتودنسی‌های نامرئی گوناگون می‌توان تنها ظرف چند ماه دندان‌هایی صافتر و لبخندی خوشایندتر داشت.

نکته پایانی:

تمام درمان های دندانپزشکی نباید نیازهای جویدن ،تکلم ،راحتی وهمچینین فرد را تامین نماید اما گاهی برای بیمار راحتی وجویدن مهم تر است وگاهی زیبایی،برای یک فرد اهمیت بیشتری دارد . برای هر یک از درمان ها روشهای متفاوتی وجود دارد که به بیمار پیشنهادمی گرددو واین در نهایت بیمار است که تعیین کننده نوع درمان می باشد .به عنوان مثال بیماری که دندان یا دندان هایی را از دست داده است می توان یا یک پروتز متحرک ویا پروتز ثابت ویا ایمپلنت دندان های از دست رفته را جایگزین نمود وطبعاً هر یک از درمان ها هزینه های متفاوتی دارد . بنابراین همواره برای یک مشکل را ههای مختلفی می تواند وجود داشته باشد .

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیرتخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *