طرح لبخند:روش‌‌های سفید کردن دندان

619632_828

در این دنیای در حال تغییر و رو به پیشرفت، زیبایی همیشه مقوله ای با اهمیت بوده است. داشتن یک لبخند زیبا و خوشایند نه تنها از نظر اجتماعی و عاطفی بلکه از نظر اقتصادی و کسب مشاغل بهتر، موفقیت بیشتری را نصیب فرد می کند. چرا که دندانها و لبخند زیبا نقش عمده ای را در جذابیت صورت و اعتماد به نفس شخص ایفا می کند. با روش اصلاح طرح لبخند ، این امکان برای دندانپزشک زیبایی وجود دارد که لبخند فرد را زیباتر سازد و در عین حال ظاهر جوان تری را در وی ایجاد نماید.

سفیدی دندانها و علت تغییر رنگ آنها

دندانها از دو بخش مینا و عاج تشکیل شده اند. مینای دندان روی عاج را پوشانده و باعث شفافیت و سفیدی دندان میشود . ضخامت مینا در بعضی افراد بیشتر است که منجر به داشتن دندانهایی با شفافیت بیشتر میشود. اما به هر حال به مرور زمان بر اثر سایش مینا شکست نور کمتر شده و رنگ عاج نمایانتر میشود. ضمنا بعضی رنگدانه ها نیز به داخل خلل و فرج مینا نفوذ کرده و با کریستالهای مینایی باند میشود که تغییر رنگ واضحتری را باعث میشود. گاهی رنگدانه ها فقط روی سطح مینا رسوب میکند و علت زردی دندان و ایجاد لکه های سیاه و قهوه ای روی سطح دندانها میشود. همچنین پس از انجام ارتودنسی بر روی دندان ها و یا ارتودنسی سریع ، به علت وجود براکت ها ممکن است نیاز به سفید کردن دندان ها باشد .

روش‌‌های سفید کردن دندان :

توسط خود شخص و در خانه اش یا نزد جراح دندانپزشک و در مطب دندان پزشکی. البته روش دوم بسیار کارآمد تر از روش‌های دیگر است و احتمالاً طی تنها یک جلسه درمان، نتیجۀ دلخواه برای رفع زردی دندان و پلاک و جرم دندان فوراً حاصل می‌شود.

راههای درمان بدرنگی درمان

همان گونه که توضیح داده شد، بدرنگی های دندانی علل متفاوتی دارند و درمان آنها نیز باید بر حسب عامل بروز آن انتخاب شود.راههای درمان سفید کردن و اصلاح بدرنگی دندانها بستگی به علت تغییر رنگ و جنس دندان دارد .
جرم گیری و پالیش دندان ها: این روش ساده ترین شیوه درمان و نخستین گام در کلیه درمان های زیبایی است. بخصوص در مواردی که تغییر رنگ به علت جرم و پلاک و رنگ گرفتگی سطحی دندان ایجاد شده باشد.
سفید کردن: در این روش اصلاح طرح لبخند از یک ماده آزاد کننده اکسیژن استفاده می شود که می تواند موجب سفید شدن دندان ها گردد.
ترمیم های کامپوزیت (پرکردگی های سفید): کامپوزیت ها مواد پر کردنی سفید رنگی هستند که اکثرا توسط نور آبی پلیمریزه یا سخت می شوند (به اصطلاح لایت کیور یا نور درمانی می شوند). از این مواد می توان برای ترمیم یا حتی پوشش دادن سطح خارجی دندان بدرنگ استفاده کرد.
لامینیت کردن: لامینیت کردن عبارتست از پوشاندن سطح دندان با یک لایه نازک چینی یا کامپوزیت. برای مثال، میتوان آن را به ناخن مصنوعی تشبیه کرد. لامینیت های چینی در لابراتوار و توسط تکنسین دندانی ساخته می شوند و سپس دندان پزشک آنها را روی دندان بیمار بطور دائمی نصب می کند.
روکش کردن: در مواردی که تخریب تاج دندان شدید بوده یا تغییر رنگ آن به حدی زیاد باشد که آن را نتوان با روش های فوق برطرف نمود ، به ناچار باید از این روش درمانی سود جست.

اصلاح بدشکلی و بدرنگی دندانها با روکش های پرسلن

زمانی که بدشکلی، بدرنگی و یا ناردیفی دندانها به حدی است که تنها با ترمیم های کامپوزیتی قادر به حل مشکل نمی باشیم از روکش های پرسلن استفاده می کنیم. روکش های پرسلن روی دندانهایی که حداکثر فقط ۲ میلیمتر تراش خورده اند و یا حتی در برخی موارد نیاز به تراش هم ندارند، چسبانده می شود و مشکلات فوق را در پشت خود پنهان کرده و زیبایی را به دندان ها و چهره بیمار بر میگرداند.

سفید کردن دندان در مطب دندان پزشکی

نه تنها داروهایی که دندان پزشک‌ها مصرف می‌کنند، بسیار قوی‌تر هستند بلکه روش‌های کارشان هم بسیار اطمینان بخش و امن است.

اولین درمان بر پایۀ استفاده از قطره‌ای است که حاوی ژل سفید کننده است و لک‌ها را از بین می‌برد. این مرحله، یک ساعت زمان می‌برد و سپس درمان با یک ژل که غلظت کمتری دارد در خانه و طی 3 الی 4 روز تکمیل می‌شود (قطره باید 2 تا 3 ساعت در روز روی دندان بماند).

در آخرین مرحله، کمتر از یک ساعت زمان نیاز است تا فوراً به دلخواه ترین نتیجه برسید. این مرحله شامل استفاده از ژل براق کننده و یک لامپ مخصوص است. فقط دندان‌ها سفید می‌شوند، لثه‌ها توسط یک مخفیگاه محافظت شده و از داروهای سفید کننده در امان می‌مانند.

سفید کردن دندان (بلیپچینگ)، روشی ساده و بدون جراحت است که برای تغییر رنگ مینای دندان‌های طبیعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این درمان همچنین، راهکار مناسبی برای افزایش زیبایی لبخند خواهد بود. سفید کردن دندان با لیزر، که گاهی تحت عنوان سفید کردن با برق نیز شناخته می‌شود، روشی سریع‌تر ولی گران‌تر برای درمان است. عوارض بلیچینگ دندان با لیزر در صورتی که تحت نظر یک دندانپزشک باتجربه انجام شود، کاملاً ایمن و بی خطر خواهد بود. همانند سایر روش‌های سفید کردن، دندان‌هایی که تحت بلیپچینگ قرار می‌گیرند از ظاهر سفیدتری برخوردار خواهند شد.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیرتخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *