طرح لبخند:اصلاح بیرون بودن بیش از حد لثه در لبخند

2

دندان های قدامی هر فرد طرح لبخند او را تشکیل می دهند. لبخند زیبا و جذاب آرزوی هر انسانی است .لبخند زیبا چالشی قدیمی و رویایی همگانی است، لبخند توانایی یک فرد برای بروز احساسات، جذابیت صورت و از همه مهم تر وسیله ی ساختار و حرکات دندان و لب است. لبخند در روابط اجتماعی تاثیر بسیاری دارد! حال چطور میتوانیم آن را برای موفقیت بیشتر در جامعه به کار بگیریم.

با وجود مشکلاتی مانند فضای بین دندان های قدامی، شکل و طول نامناسب دندان ها و بی نظمی دندان ها(کراودینگ) اصلاح طرح لبخند امکان پذیر است. از جمله این درمان ها ارتودنسی و منظم شدن دندان هاست که پر طرفدار ترین خدمات دندانپزشکی به شمار میرود.

برای اصلاح طرح لبخند درمان های زیر انجام می شود:

  • انواع لمینت ها چینی ( پرسلن ) : شامل پوسته نازکی از جنس چینی جهت اصلاح شکل , رنگ و اندازه دندانها
  • انواع لمینت های کامپوزیتی ( کامپوزیت ونیر )
  • سفید کردن دندانها ( بلیچینگ ) با استفاده از پیشرفته ترین تجهیزات و مواد در یک جلسه و بدون ایجاد حساسیت و درد Zoom Bleaching
  • بستن فضاهای بین دندانی و قرینه کردن دندانها

اقداماتی که در اصلاح طرح لبخند می توان انجام داد:

1-آیا بین دندان هایتان فاصله وجود دارد؟

در اصلاح طرح لبخند برای بستن این فاصله می توانید از میان سه روش درمانی کامپوزیت یا لامینیت چینی یا ارتودنسی یکی را برگزینید.

2- آیا دو دندان جلوی شما خیلی بلند هستند؟

دراین موارد، لبخند به اصطلاح عامه حالت خرگوشی پیدا می کند. برای رفع این مشکل می توان دندان های کناری را با کامپوزیت (Composite)یالامینیت (Laminate) بلند کرد و یا این که می توان لبه دندان های میانی را کوتاه کرد.

3- آیا شش دندان جلوی شما از لحاظ ارتفاع یکسان هستند؟

این مشکل می تواند به عللی از جمله سایش، دندان قروچه یا خرد شدگی لبه دندان ها پیش آید که موجب می گردد دندان ها هم ارتفاع بشوند و چهره فرد را مسن تر جلوه بدهند.

4- آیا دو دندان جلوی فک بالای شما کمی بلندتر ازدندان های مجاورشان می باشد؟

در حالت طبیعی، دو دندان سانترال بالا باید کمی بلندتر از دندان های کناری باشند تا به صاحب آن، ظاهری جوان ببخشند. این دندان ها هم ارتفاع دندان های نیش در کناره های دهان می باشند. « خط لبخند» یک خط فرضی است که از لبه دندان های جلوی فک بالا می گذرد و با لبه فوقانی لب پایین موازی است. اگر این خط به سمت پایین انحنا داشته باشد، لبخند فرد حالت جوان پیدا می کند، ولی اگر صاف باشد، نشان دهنده سایش دندان ها و بالا رفتن سن است.

5- آیا یکی از دندان های جلوی شما تیره تر از بقیه است؟

در این حالت ممکن است عصب دندانتان صدمه دیده یا از بین رفته باشد. ابتدا باید عصب دندان معالجه شده، سپس با روش های سفید کردن دندان (بلچینگ) تغییر رنگ آن تصحیح شود. در برخی موارد، جهت بر طرف کردن تیرگی رنگ دندان، ممکن است نیاز به پوشاندن سطح بیرونی دندان با کامپوزیت، لامینیت چینی یا حتی در برخی موارد نیاز به روکش باشد.

6-آیــا در ســـطح دندان هایتان لکـه های سفید یا قــــــهوه ای وجود دارد؟

درمان آن سایش جزئی مینا، بلچینگ (Bleaching-سفید کردن دندان)، کامپوزیت یا پرسلن می باشد.

7-آیا دندان عقبتان بدرنگ وتیره می باشد؟

در این موارد می توان با برداشتن ترمیم قبلی و حذف پوسیدگی و قرار دادن ترمیم سفید جدید، مشکل را حل کرد.

8- آیا محل اتصال دندان و لثه دندان هایتان دچار سایش و خوردگی شده و حالت فررفتگی در گردن دندانتان به وجود آمده که با ناخن حس می شود؟

عوامل به وجود آورنده این ضایعات عبارتند ازمسواک زدن محکم و افقی، تحلیل لثه، کشیدن ناخن به طوق دندان ها، خوردن مواد اسیدی مانند آب لیمو. این ضایعات علاوه بر نازیبا کردن دندان ها، موجب حساسیت آنها نیز می شود و چنانچه درمان نشوند، سریعا پیشرفت می کنند. بهترین راه درمان این ضایعات ترمیم توسط کامپوزیت است.

9- در صورتی که دندان های جلوی شما پر کردگی دارد، آیا رنگ آنها با دندان هایتان همخوانی دارد؟

مواد غذایی رنگی مانند قهوه، شکلات، نوشابه های رنگی و همچنین دخانیات، سرعت رنگ پذیری ترمیم های سفید (کامپوزیت) را افزایش می دهد. این پرکردگی های سفید پس از چند سال در دهان رنگ گرفته و نیاز به تعویض پرکردگی یا پولیش خواهند داشت.

اصلاح بیرون بودن بیش از حد لثه در لبخند

لبخند لثه ای به حالتی گفته میشود که فرد وقتی می خندد و یا گاهی در بعضی افراد حتی لبخند معمولی و یا صحبت کردن، لثه بالای دندان های جلویی فک بالا بیش از حد دیده میشود. در یک لبخند زیبا و استاندارد حداکثر ۲-۵ میلی متر از دندان های جلویی فک بالا باید دیده شوند و لثه اصلا” نباید دیده شود. در این طرح درمان با یک جراحی لثه مینیاتوری و دقیق و سپس با استفاده از لمینیت و در صورت لزوم روکش های IPS ،اصلاح لبخند لثه ای انجام می گیرد. میزان درمان این مشکل بستگی به میزان بیرون بودن لثه ها و چند فاکتور متغیر دیگر دارد.

نکته مهم که باید به آن توجه کنید:

تراشیدن بیهوده دندانها یا سفید نمودن نادرست و آسیب رساندن به بافت مینای دندان نیز همانند این است که برای اصلاح طرح لبخند لثه ای ، چند چیز دیگر را خراب و بلااستفاده کنیم، که ضررهای جبران ناپذیری به دندان های طبیعی فرد وارد ساخته و گاه حتی پس از انجام هزینه های زیاد، نتیجه کار نا مطلوب و دندان طبیعی فرد نیز که بسیار با ارزش است از میان خواهد رفت.

دندانپزشک شما باید در این موارد و در درمان از ریشه اطلاعات کافی و تبحر داشته باشد و علاوه بر ایجاد سلامتی از درون و برون، نقش مهم دندان ها را در جویدن و هضم غذا و عوامل وابسته به آن در نظر گیرد. لذا حفظ دندان طبیعی شما برای ما در اولیت است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *