سن مناسب ارتودنسی، مراقبت ها و هزینه

بیشتر افراد فکر می کنند ارتودنسی فقط به خاطر زیبایی انجام می شود، در حالی که این درمان برای سلامتی دهان ضروری می باشد.
درمان های ارتودنسی مثل استفاده از براکت ها برای منظم کردن دندان هایی که کج شده و یا به درستی کنار هم قرار نگرفته اند، استفاده می شود. با استفاده از ارتودنسی در کلینیک ارتودنسی می توان این مشکلات را رفع نمود. تمیز کردن دندان های کج، کار سختی می باشد و همین موضوع با گذشت زمان موجب پوسیدگی دندان ها شده و یا بیماری های لثه را به دنبال خواهند داشت.همچنین به داشتن طرح لبخند زیبا نیز کمک می کند.

orthodontic-laminate72
سن مناسب برای ارتودنسی

عمل ارتودنسی از سری عمل های طولانی است که دوره ی درمان آن اکثرا بین 6 ماه الی دو سال می باشد. بهتر است که این عمل در سنین پایین تر انجام شود زیرا بعد از سن بلوغ و شکل گیری استخوان ها ، این عمل دشوار تر و طول درمان نیز بیشتر خواهد شد.
هر نوع انحراف از این موقعیت طبیعی دندان‌ها باعث ایجاد مشکلاتی می‌شود که ضرورت ردیف کردن یا برگرداندن موقعیت مناسب دندان‌ها را ایجاب می‌کند که این عمل با درمان‌های ارتودنسی میسر می‌شود. البته درمان‌های ارتودنسی فقط به ردیف کردن دندان‌ها محدود نمی‌شود و به تغییر یا هدایت رشدی استخوان‌های فک بالا و پایین نیز مربوط می‌شود.
ضرورت این کار تا حدی است که رشته تخصصی مهم و جداگانه‌ای در رشته دندانپزشکی به نام رشته تخصصی ارتودنسی ایجاد شده که از مهم‌ترین رشته‌های تخصصی دندانپزشکی است. پس یک متخصص ارتودنسی قادر است با هدایت رشدی در سنین رشد و با کمک روش‌های جدید و جراحی در افراد بالغ هماهنگی بین اجزای صورت را برقرار کرده و با ردیف‌کردن دندان‌ها زیبایی و جذابیت لبخند را به شما هدیه کند.

مراحل انجام ارتودنسی

مرحله اول در ارتودنسی : رادیو گرافی و قالب گیری دندان
عکس از همه دندان ها به صورت رادیوگرافی پانورامیک و عکس از تک تک دندان ها
مر حله دوم در ارتودنسی : اقدامات مهم و اولیه
برای ارتودنسی پزشک مورد نظر پس از نظارت عکس های رادیوگرافی دندان و قالب دندان های شما نظر قطعی و برنامه درمانی مشخص می کند، برای فاصله های کم و خاصی که در برخی از دندان ها وجود دارد، از جداکننده های فلزی و پلاستیکی استفاده می کند، و اگر لازم باشد برخی از دندان ها باید کشیده شود، هرگونه مشکل دندان اعم از پوسیدگی و خرابی باید قبل از گذاشتن بریس دندان درمان شود
مرحله سوم : قرار دادن بریس دندان
در ارتودنسی دندان دندانپزشک دندان ها را خشک و با اسفاده از اسید مخصوص برای اتصال با سیم نگهدارنده براکت دندان آماده می کند، باز اینکه براکت دندانی روی دندان قرار داده می شود سریع نور پلاسما با شدتی بالا بروی براکت دندان تابانده می شود تا اتصال برقرار شود، سیم قوسی به گونه ای از تمام براکت های دندان عبور می کند که به گونه های صورت فشار وارد نکند و در صورتی که این احساس به شما دست داد به پزشکتان بگویید، در نهایت کش های کوچکی روی براکت دندانپزشکی قرار می گیرد تا فشار به صورت ملموسی احساس شود.
مرحله چهارم : هر ماه تنظیم ارتودنسی دندان
تنظیم بریس دندان معمولا هر 4 الی 6 هفته است که باید به پزشک مراجعه کرد، که ممکن است پزشک کش های قبلی و گاهی سیم را تعویض کند که مقداری درد آور است و پس از تنظیم چند روز درد با شما خواهد بود
مرحله پنجم : خارج کردن بریس دندان
خارج کردن و در آوردن بریس دندانی بسیار راحت و سریع است، قوس پشت بریس دندان را با استفاده از سیم چین می برد و در نتیجه پیوند متصل کننده بین بریس و دندان از بین می رود و بریس جدا می شود، یک ماده پلاستیکی روی دندان شما وجود دارد که آن را با استفاده از دستگاه مخصوص پاک و پولیش می کند.
مرحله ششم : پلاک برای دندان
مرحله پلاک دندان بسیار مهم است، شما ماه ها و سال ها درد و رنج ارتودنسی و سیم های ثابت را تحمل کردید تا دندان های زیبا و لبخندی دلنشین داشته باشید، اگر بعد از خارج کردن بریس به صورت صحیح از پلاک دندانی استفاده نکنید ممکن است دندان های شما بهم بریزد.

مراقبت ها

چه مراقبت از ارتودنسی دندان در طول درمان ارتودنسی توصیه می‌گردند؟
•    اول: مانند بسیاری از معالجات دندانپزشکی، همکاری بیمار بسیار مورد توجه بوده و او بیشترین نقش را بر عهده دارد تمیز کردن دندانها با استفاده از نخ و مسواک مخصوص ارتودنسی  و نگهداری دستگاه ارتودنسی در دهان و مراقبت از آن در رأس قرار دارند.
•    دوم: معاینات منظم دندانپزشکی در کنار ویزیتهای ارتودنسی کودک شما را از پوسیدگی و بیماریهای لثه محافظت می‌کند.
•    سوم: تماس فوری با دندانپزشک در زمانی که قسمتی از دستگاه ارتودنسی شکسته شود باعث می شود که درمان ارتودنسی به روال صحیح از نظر زمانی و کارایی ادامه یابد.

هزینه ارتودنسی

ممکن است شما به دنبال درمان ارتودنسی و بدست آوردن لبخند سالم و زیبا باشید ولی با مشکلات اقتصادی زیادی که امروزه همه ما داریم  نگرانی هایی در ارتباط با هزینه درمان داشته باشید.بهتر است بدانید که هزینه درمان ارتودنسی بسته به نوع مشکل ،شدت آن ، طول دوره درمان و اینکه توسط چه کسی و حتی در کجا درمان می شوید متفاوت است. با اطلاعاتی که من دارم میانگین این مبلغ در درمانگاه هایی که درمان ارتودنسی انجام می دهند در محدوده یک میلیون و پانصد هزار تومان تا دومیلیون تومان و درمطب های متخصصان ارتودنسی بالای دو میلیون تومان است. که در هر دو گروه بصورت اقساطی از بیماران دریافت می شود.این بدین معنی است که برای داشتن دندانهای ردیف و زیبایی بیشتر علاوه بر وقتی که باید صرف کنید هزینه نسبتا بالایی را هم باید بپردازید. مثل بسیاری از تصمیمات مهم زندگی  ،برای چنین تصمیمی نیز لازم است بررسی خوبی انجام دهید.
هزینه نهایی درمان ارتودنسی وابسته به انتظار نهایی بیمار از درمان است.گاهی اوقات خواسته بیمار در حد ردیف کردن دندانها و گاهی برای تغییر فرم کلی صورت است . طبیعی است که روش درمان در این دو گروه متفاوت بوده هزینه متفاوتی را درپی خواهد داشت.گاهی اوقات نیز بیمارانی به ما مراجعه می کنند که مشکل اصلی خود را یک دندان خاص مثل دندان نیش عنوان می کنند .اینکه  بخواهیم با کاستن از وسایل مورد نیاز  درهزینه درمان صرفه جویی داشته باشیم در اغلب موارد ازنظر علمی محدودیت هایی دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *