روکش دندان بریج: روش کار، مزایا و هزینه

بریج نوعی روکش دندان است که جهت درمان بی دندانی ساخته میشود و به این صورت که با قرار گرفتن روی دندانهای طرفین ناحیه بی دندانی به شکل یک پل قسمت بی دندانی را کامل میکند. در اغلب بریجها دوطرف محل اتصال دندانهای پایه روکش میشوند و در بعضی از آنها بریج به دندانهای دو طرف توسّط باله هایی می چسبد و بعضی از مواقع، این بریج تنها از یک طرف پایه دارد. عوارض روکش دندان بسیار ناچیز بوده و بریج ها از جنس چینی یا سرامیک اتصال یافته به فلز و گاهی مواقع تنها چینی و یا سرامیک ساخته میشوند. از انواع دیگر روکش ها لمینیت دندان هستند.  قیمت لمینت دندان مناسب بوده و درمان با عوارض ناچیزی می باشد.
این روکش ها برای سفید کردن دندان استفاده می شود و درصورتی که دندان ها روکش نداشته باشد با بلیچینگ می توان آن ها را سفید کرد. امروز درمان بهتر از بریج جهت جایگزینی دندانهای از دست رفته رایج شده و آن استفاده از ایمپلنت دندان است.

معمولا هزینه سفید کردن دندان در افراد متفاوت است. بنابراین نمی‌توان قیمت سفید کردن دندان را بطور دقیق تخمین زد. برای آگاهی از  هزينه سفيد كردن دندان با ليزر  به دندانپزشک خود مراجعه کنید. مقدار هزینه بلچینگ دندان پس از معاینه اولیه به اطلاع شما خواهد رسید.

dental_bridge-248x300

روش کار بریج

طی اولین جلسه، اگر شما کاندید استفاده از بریج باشید دندانپزشک سلامتی لثه ها وسایر دندانهایتان را ارزیابی می کند. ابتدا یک بی حسی موضعی داده می شود تادندانپزشک بتواند دندانها رابرای ساپورت کردن بریج بتراشد . اگر دندانهای ساپورت کننده بریج پوسیده باشند یا بدجور شکسته باشند دندانپزشک ممکن است ابتدا قبل از آنکه بتواند از آنها به عنوان ساپورت کننده بریج استفاده کند ، آنها رابازسازی کند .
سپس دندانپزشک بااستفاده از مواد قالبگیری از دندانهای تراش خورده شما قالب تهیه می کندتا یک مدل از دندانهای شما بازسازی شود . بریج شما توسط یک تکنسین لابراتوری ماهر برروی مدل تهیه شده ساخته می شود به گونه ای که دقیقاً برروی دندانهای تراش خورده فیت باشد. بسیار مهم است که بریج شما کاملاً فیت باشد تااز هرگونه مشکلات اضافی مثل پوسیدگی دندانی اجتناب شود.
درزمانی که بریج درحال ساخته شدن می باشد. دندانپزشک تازمانی که بریج دائمی آماده می گردد روی دندانهایتان یک بریج موقت قرار می دهد تادندانهاولثه هایتان از آسیبهای احتمالی مصون بماند. جهت تکمیل درمان بریج دندانی ، باید برای یک ملاقات دوم به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید تابریج نصب وچسبانده شود .

انواع جنس بریج

بریج های PFM، از یک فریم فلزی و بخش بیرونی چینی تشکیل می شوند.
همچنین از سیستم های تمام سرامیک می توان برای ساخت بریج هایی برای جایگزینی یک دندان استفاده نمود.
نوع دیگر بریج ها، سیستم کامپوزیت تقویت شده با فایبر FRC است. در سیستم FRC همان گونه که از نام آن مشخص است، با افزودن رشته هایی از جنس پلیمرهای شیشه، به استحکام کامپوزیت افزوده شده و خواص مکانیکی آن بهبود می یابد.

مزایای بریج

– بریج ناحیه بی دندان را پر میکند.
– بریج ظاهر دندانها و لبخند را اصلاح میکند و جویدن و صحبت کردن را بهبود میبخشد.
– بریج از لحاظ فرم ورنگ میتواند مشابه دندانهای طبیعی فرد باشد.
– بریج میتواند سالیان سال مورد استفاده قرار گیرد به شرط آنکه بهداشت آن رعایت شود و حادثهای برای آن پیش نیاید.
– دندانهای طبیعی و پایه بریج زیر روکش سالم مانده و در صورت رعایت بهداشت پوسیده نخواهد شد و از حرکت آنها به سمت ناحیه بی دندانی محافظت به عمل خواهد آمد.
راه جایگزین بریج، درمان بی دندانی با استفاده از پارسیلهای متحرک(مصنوعی تکه ای) است. دندانپزشک مزایای استفاده از بریج را برای شما ارائه خواهد داد و در صورت آنکه دندانهای پایه وضعیت مناسبی به لحاظ استقامت و سلامت بافت لثه ای اطراف آن داشته باشند آنرا به شما توصیه خواهد کرد.
امروز درمان بهتر از بریج جهت جایگزینی دندانهای از دست رفته رایج شده و آن استفاده از ایمپلنت است و با آنکه هزینه این درمان بیشتر از هزینه بریج دندان است ولیکن درمان با ارزشی است که مورد استقبال و رضایت استفاده کنندگان آن قرار گرفته است و مهمترین مزیت آن این است که بدون تراشیدن دندانهای اطراف ناحیه بی دندانی، جایگزینی دندان انجام میگیرد و مانع از دست رفتن دندانهای سالم پایه میگردد.

روش تمیز کردن بریج های دندانی

بهداشت دهان و دندان ها از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. مسواک و نخ دندان بهترین روش برای تمیز کردن دندان های طبیعی است اما باید توجه داشت در مواردی که دندان ها بازسازی شده اند ، جراحی لثه انجام شده ویا دندان های مصنوعی در دهان وجود دارند تمیز کردن دندان ها ممکن است متفاوت باشد و نیاز به وسایل و ابزار دیگری داشته باشیم.
بریج های دندانی نوعی دندان مصنوعی ثابت است که بر روی دو دندان مجاور قرار می گیرد.
در این روش دو دندان مجاور ناحیه بی دندانی تراش خورده و به عنوان پایه قرار می گیرند ودندان مصنوعی در حقیقت به این دندان های پایه متصل می شود.
از آن جائی که این دندان ها در دهان ثابت می باشند بسیار مهم است که به طور مرتب تمیز شوند.
ناحیه بی دندانی را نمی توان با نخ دندانی معمولی تمیز کرد زیرا از ناحیه بین دندانی رد نمی شود. بنابراین باید بتوانیم به گونه ای نخ را از زیر بریج رد کنیم .
خوشبختانه هم اکنون انواعی از نخ های دندانی وجود دارد که به طور اختصاصی برای تمیز کردن زیر بریج ها ساخته شده اند. این نخ ها به گونه ای ساخته شده اند که یک سر محکم تر دارند که قابلیت رد شدن از زیر بریج را دارد. پس از رد شدن نخ از زیر بریج با قسمت پهن تر نخ می توان ناحیه بین بریج ولثه ونیز اطراف دندان های پایه را به طور کامل تمیز نمود
در صورتی که بخواهیم از نخ های معمولی برای تمیز کردن زیر بریج ها استفاده کنیم به وسیله ای برای رد کردن آن از زیر بریج احتیاج داریم. خوشبختانه این وسیله نیز به شکل های مختلفی در داروخانه ها موجود است.

ایمپلنت یا بریج، کدام بهتر است؟

حدود 30 سال پیش اگر قصد جایگزینی دندان از دست رفته ای را داشتید دو راه پیش پای شما قرار داشت : یا روش متحرک که در آن دندان مصنوعی متحرک جای دندان از دست رفته را پر می کرد و کارایی چندانی نداشت . ویا اینکه دندانهای مجاور همانند شکل زیر تراشیده می شد و یک بریج یا پل بین آنها قرار می گرفت و چسبانده می شد ، روشی که در حال حاضر هم کاربرد دارد.
اما امروزه با معرفی ایمپلنت ، ما ریشه هایی از جنس فلز تیتانیوم در استخوان فک کار می گذاریم و به دندانهای مجاور دست نمی زنیم . در واقع ، ایمپلنت ، دندان از دست رفته ی شما را به طبیعی ترین شکل ممکن به شما باز می گرداند.
تراشیدن دو دندان سالم برای جایگزینی یک دندان ، روشی تهاجمی به شمار می رود.گاهی اوقات دندانهای پایه به حدی تراش می خورد که ممکن است عصب دندان درگیر شود و مجبور باشیم دندان را درمان ریشه کنیم.
ممکن است دندانهای پایه بعد از روکش کردن دندان و  در زیر روکش پوسیده شوند و از دست بروند که کار بسیار مشکل می شود. از طرفی تمیز کردن بریج بسیار مشکل تر از ایمپلنت است چرا که شما نمی توانید در آن ناحیه از نخ دندان استفاده کنید.
ایمپلنت حس دارا بودن دندان طبیعی را به شما می دهد. و از درصد موفقیت بالاتری برخوردار است .
نا گفته نماند در صورت عدم رعایت بهداشت هر درمان دندانپزشکی حتا با بالاترین کیفیت محکوم به شکست است.

هزینه بریج های دندانی

قیمت روکش دندان و هزینه بریج های دندانی بستگی به فاکتورهای متعددی نظیر :
– نیاز دندانهای مجاور ناحیه بی دندانی به درمانهای اضافی نظیر ترمیم یا درمان ریشه
– هنر دندانپزشک وتکنسین لابراتوار مربوطه
– نوع ماده استفاده شده درساخت بریج

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *