ترمیم دندان های شکسته و اصلاح طرح لبخند

cosmetic-dentistry21

طرح لبخند شامل دندانهای قدامی فرد می باشد . فردی که دندانهای جلوی دهلنش فاصله دار یا نا منظم ‏است و یا کوتاه تر از حد طبیعی می باشد یا نا متقارن است و یا حتی بد رنگ میباشد. با اصلاح این ‏موارد ظاهری جذاب و لبخندی زیبا و اعتماد بنفس را تجربه می کند و از نمایاندن آن لذت می برد .در واقع اصلاح طرح لبخند راهی است برای اعتماد بنفس بیشتر.

ترمیم دندان های شکسته

ونیر کامپوزیت برای بهبود رنگ، ظاهر، اندازه، و ساختار دندان ها استفاده می شود و به این ترتیب می توان ظاهر دندان ها را زیباتر کرد. علاوه بر این از ونیر کامپوزیت می توان برای ترمیم دندان و اصلاح تراشیدگی های محدود و ترک خوردگی های ایجاد شده در دندان هایی که دچار حساسیت دندانی شده اند ، استفاده کرد. ونیر کامپوزیت به دلیل اینکه نیاز کمتری به کاهش ساختار طبیعی دندان دارد و کامل کردن آن در یک جلسه ملاقات با دندان پزشک امکان پذیر است، متفاوت از ونیر پرسلاین می باشد. به هر حال، برخلاف ونیر پرسلاین، ونیر کامپوزیت مستعد لک شدن است و ممکن است مدت دوام و ماندگاری آن به مقدار دوام ونیر پرسلاین نباشد. در این روش درمانی برای ساخت ونیر کامپوزیت، از مواد کامپوزیت در جلوی سطح خارجی دندان ها استفاده می شود و به این ترتیب امکان تغییر شکل دندان ها به ظاهر دلخواه مورد نظر وجود دارد. این روش درمانی توسط یک دندان پزشک زیبایی با تجربه برای اصلاح طرح لبخند کامل می شود.
در صورتی که وسعت شکستگی دندان بیشتر باشد ، بهترین راه درمان بخصوص در سنین پایین و اطفال، ترمیم شکستگی دندان با کامپوزیت و یا پر کردن دندان  است. در این روش نسج دندان تراش مختصری خورده و نسج سالم تا حد ممکن حفظ می شود. در این روش درمانی اغلب حتی نیازی به تزریق داروی بی حسی نیست. این درمان در یک جلسه انجام می شود و در صورتی که بیمار نکات مربوط به پرکردگی های دندان های جلو را رعایت کند، می توان بین ۵ تا ۸ سال عمر داشته باشد. البته همان طور که ذکر شد، تمام ترمیم های کامپوزیتی نیاز به معاینات و تمیز کردن های دوره ای دارند که باید هر ۶ ماه یک بار توسط دندانپزشک انجام شود.

مراحل کلی ترمیم دندان با کامپوزیت :

– تراش برای کامپوزیت با پرکردن دندان متفاوت بوده و  سیستم خودش رو داره و پوسیدگیها بدون آسیب رسیدن به بافت سالم دندان برداشته میشوند…
– شستشو
– استفاده از دایکال برای کف بندی اگر ترمیم عمیق هست.
– یک لایه گلاس آینومر برای جلوگیری از تحریک پالپ توسط کامپوزیت .
– استفاده از اسید مخصوص جهت تمیز کردن و افزایش قدرت چسبندگی کامپوزیت به دندان. ( اچینگ )
– شستشو
– خشک کردن مینای دندان ( البته عاج نباید خشک بشه که داستان خودش رو داره )
– مالیدن باندینگ ( مثل چسب عمل میکنه ) روی جدار حفره
– تاباندن نور آبی به باندینگ
– قرار دادن لایه لایه کامپوزیت
– تاباندن نور آبی پس از هر لایه
– به همین شکل لایه لایه پر میکنیم تا تمام شود
– فرم دادن سطح کامپوزیت سفت شده توسط فرز یا همون مته های دندانپزشکی
– تصحیح بلندی پرکردگی
– پالیش

آیا تغییر رنگی در کامپوزیت ها به وجود نمی آید؟

ـ تغییر رنگ کامپوزیت ها در ۲ حالت اتفاق می افتد؛ یکی در سطح، به علت عدم پالیش مناسب؛ به طوری که رنگ در خلل و فرج سطح زبر محبوس و باعث تغییر رنگ می شود و البته با پالیش صحیح هم برطرف می شود. دیگری، به دلیل مشکلاتی از قبیل ضعف های تکنیکی، نوع کامپوزیت مصرفی، مرور زمان یا تغذیه نامناسب. مواد سفیدرنگ در دهان آب جذب می کنند و ممکن است مواد رنگی را هم جذب کنند و به این ترتیب، تغییر رنگ ایجاد می شود. در این صورت، کل کامپوزیت باید عوض شود. پس به بیمارانی که دندان هایی با پرکردگی کامپوزیت دارند، توصیه می شود بعد از درمان، کمتر از مواد رنگی استفاده کنند یا بعد از مصرف این مواد حتما دهانشان را خوب بشویند تا این مواد دوام بیشتری روی دندان هایشان داشته باشند.

مراقبت هاي پس از انجام اعمال دندانپزشكي ترميمي و زيبايي

1. ترميم هاي آمالگام مدت زماني نياز دارند تا كاملاً سخت و محكم شوند. بنابراين تا 2 ساعت پس از ترميم چيزي خورده نشود و تا بعد از حداقل 8 ساعت از سمت ديگر دهان غذا جويده شود. اين زمان به شما اجازه مي دهد به ترميم جديد عادت كنيد. ممكن است پس از چسباندن ترميم حساسيت با غذاهاي سرد و گرم و يا جويدن در دندان اتفاق بيفتدكه اين امر طبيعي بوده و در مدت كوتاهي برطرف مي‌شود.
2. جهت مراجعه براي پوليش و صاف كردن زبري‌ها حداقل بايد 24 ساعت از ترميم گذشته باشد.
3. ترمیم دندان با مواد همرنگ دندان مانند كامپوزيت بلافاصله به حداكثر استحكام خود مي رسند بنابراين پس از برطرف شدن بي حسي مي‌توانند در جويدن شركت كنند.

4. چنانچه پس از رفع بي‌حسي برروي ترميم احساس بلندي و ضربه هنگام جويدن وجود داشته باشد بايستي از فشار آوردن بر روي آن اجتناب كرده و جهت اصلاح آن به دندانپزشك مراجعه نمود. در غير اينصورت اين امر مي تواند موجب شكستن ترميم، التهاب بافت اطراف دندان گردد.

5. مقاومت سراميك دنداني در مقابل نيروهاي ضربه به اندازه بافت طبيعي دندان نيست بنابراين بايستي درخوردن غذا هاي سفت و محكم با آنها احتياط نمود.

6. در صورت شكستن يا پريدگي سراميك هاي دنداني بايستي جهت ترميم و يا تعويض آنها به دندانپزشك مراجعه نمود چرا كه اين نواحي سبب تجمع رسوبات و مواد غذايي در دهان مي شوند و احتمال بروز پوسيدگي مجددو التهاب را بيشتر مي كند .

7. در صورت لق شدن روكشها بايستي هر چه سريعتر جهت درمان آنها اقدام كرد چرا كه تاخير در اين امر مي تواند منجر به از دست دادن دندان شود.
8. بيشتر بيماران پس از انجام اعمال ترميمي درد قابل توجهي ندارند اما درد پس از درمان ممكن است در اثر باز بودن دهان حين درمان،‌تزريق بي حسي و عمليات درماني ايجاد شود كه با مسكن هاي معمولي برطرف مي گردد اين درد ممكن است تا چند روز ادامه داشته باشد.
9. حساس بود دندانها به مايعات و غذاهاي گرم و سرد تا يك ماه اول طبيعي بوده و چنانچه در اين مدت از شدت آن كاسته نشد بايستي جهت بررسي به كلينيك مراجعه شود.
10. دندانهاي ترميم شده مقاومت و استحكام كمتري نسبت به دندانهاي طبيعي دارند بنابراين خوردن غذاهاي سفت و شكننده نظير يخ،‌ ته ديگ،‌آب نبات،‌پسته و … با آن خصوصاً در ترميم‌هاي بزرگ مجاز نمي باشد. زيرا باعث شكستن ترميم يا ديوارهاي باقيمانده دندان مي شود.
11. دندانهاي ترميم شده مي توانند مجددا پوسيده شوند بنابراين رعايت بهداشت (2 بار مسواك و يكبار نخ دندان در شبانه روز) الزاميست. مراجعه به دندانپزشك هر 6 ماه يكبار جهت بررسي ترميم ها پيشنهاد مي شود.

12. رعايت بهداشت اطراف ترميم هاي غير مستقيم نظير روكش، بريج بسيار مهم بوده و بايستي علاوه بر اطراف بريج،‌زير آن هم توسط وسايل مخصوص از قبيل سوپر فلاس و پروگزابرش تميز گردد. عدم رعايت بهداشت مي تواند سبب پوسيدگي دندان زيرين و التهاب بافت اطراف ترميم شده و در نهايت منجر به كشيدن دندان گردد.

13. ترميم هاي كامپوزيت ( همرنگ) احتمال تغيير رنگ در طول زمان را دارند لذا محدود كردن مصرف مواد رنگي و اسيدي نظير چاي،‌ قهوه، نوشابه،‌ سركه،‌ سس گوجه فرنگي،‌شاتوت و … و نيز رعايت اصول بهداشتي مي تواند اين تغيير رنگ را كمتر كرده و به تعويق بياندازد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *