ارتودنسی دیمون چیست؟ (درمان، مزایا و هزینه)

ارتودنسي يا مرتب کردن دندان ‌ها هم مثل خيلي از اقدامات درماني، دردسر‌هاي خودش را دارد. بعضي ‌ها از دشواري تحمل دستگاه ‌هاي بزرگ ارتودنسي روي صورت و چانه ‌شان گله دارند و بعضي ‌ها هم دوست ندارند وقتي مي‌ خندند، برق فلز‌ها طرح لبخند آن ها را بپوشاند. تحليل ريشه و لقي دندان ‌ها هم از عوارض محتمل پس از مرتب کردن دندان‌‌ ها است. اما اخيرا روشي به دنياي ارتودنسي معرفي شده که اين دردسر‌ها را ندارد و مي ‌توانيد در حالي‌ که شما در حال مرتب کردن دندان ‌هاي ‌تان هستيد، با خيال راحت لبخند بزنيد؛ بدون اين که از بابت ظاهر کش ‌هاي رنگي و فلزات نگيني شکل روي دندان ‌هاي ‌تان نگران باشيد.
سیستم ارتودنسی دیمون(به انگلیسی: Damon system) یکی از سیستم های رایج اصلاح ناهنجاری دندانی است. این روش درمان از روش هایی است که نیاز به کش برای اتصال سیم به براکت ارتودنسی ندارد.

Pretty girl with transparent braces and bright blue eyes

درمان با دیمون

گروهی از جدید ترین براکتهای معرفی شده به بازار هستند که برای اتصال سیم به براکت نیازی به کش نداشته و از مکانیسم قفل وبست که درآنها تعبیه شده، سیم به براکت متصل می شود.در تبلیغ این وسایل برای متخصصان ارتودنسی، کاهش مدت زمان ویزیت بیمار ،کاهش طول دوره درمان و کاهش نیاز به کشیدن دندان برای ارتودنسی است. هر یک از این موضوعات از نظر علمی کاملا تایید نشده است.از نظر عده ای از متخصصان ارتودنسی عدم اتصال کامل سیم به براکت باعث می شود تا امکان رفع کامل نامرتبی دندان قراهم نشود.و همچنین تبلیغ در خصوص آسان تر شدن بهداشت می تواند تاثیر منفی در الگوی بهداشت دهان افراد داشته باشد. تایید ادعا ها نیازمند تخقیقات بیشتری است. روش درمان: در این روش درمان ارتودنسی با نیروی بسیار کم آغاز می شود.ترکیب جنس سیم های مورد استفاده در این روش از مس،نیکل،تیتانیوم است.فرم این سیم ها از فرم قوس دندانی بزرگتر است. بنابراین امکان گسترش قوس دندانی را فراهم می کند.نیروی کم این سیم ها باعث واکنش بهتر الیاف نگهدارنده دندان ها می شود و سازگاری بافتی بهتری فراهم می کند.

مزایای سیستم دیمون

جلسات کوتاهتر و با فاصله بیشتر:
بریس های دیمون نیازمند ملاقات های ۱۰ هفته یکبار بجای هر چهار هفته براکت های سنتی می باشد، زیرا از اُرینگ برای نگه داشتن وایر ها استفاده نمی شود که نیاز به تعویض و چکاپ مکرر داشته باشد و از سوی دیگر فلسفه سیستم دیمون افزایش تدریجی نیروها است.
به علاوه مطابق مطالعه ای از نوع Systematic Review در سال ۲۰۱0 به دلیل باز و بسته شدن آسان درب براکت های Self ligating، گذاشتن و برداشتن وایر ارتودنسی آسانتر بوده و طول مدت جلسات دوره ای (Chairtime) نسبت به براکت های معمولی به طور محسوسی کاهش می یابد.
سرعت بیشتر درمان:
سیستم دیمون از تیوب محکمی بهره می گیرد که وایرهای ارتودنسی می توانند به خوبی داخل آن حرکت کرده و عمل کنند. تمامی فعالیت وایرهای اولیه دراین سیستم روی سطح بیرونی تیوب و نه کف آن می باشد که کاملا” برعکس نحوه عملکرد براکت های معمولی است. در براکت های سنتی سیم ارتودنسی روی قاعده براکتها برای کنترل دندانها بسته می شود. در حالیکه فعالیت روی سطح بیرونی تیوب ها با نیروهای اندک اجازه می دهد ناردیفی دندانها خیلی سریعتر برطرف شده و همزمان رفع چرخش های دندانی و عمودی کردن دندانهای خوابیده صورت گیرد. این امر در سیستم دیمون نسبت به براکت های معمولی به لحاظ مکانیکی کارآمدتر است.
تسهیل ارتودنسی بدون کشیدن دندان:
سیستم دیمون به دلیل اصطکاک پایین تر و اعمال نیروی کمتر به دندانها می تواند به تدریج سبب افزایش پهنای قوس فکی همراه با تشکیل استخوان اطراف دندانها گردد. از سویی به دلیل مقدار نیروی اندک دیمون، برآمده شدن دندانهای جلویی در جریان درمان بدون کشیدن نسبت به ارتودنسی با براکت های معمولی کمتر خواهد بود. بنابراین در مواردی که بنا به صلاحدید متخصص ارتودنسی گزینه ارتودنسی بدون کشیدن دندان مطرح گردد سیستم دیمون به خوبی این مسیر را تسهیل می کند. نکته ای که باید به آن دقت کرد این است که سیستم دیمون تنها یک ابزار با قابلیت تسهیل ارتودنسی بدون کشیدن است ولی تعیین کننده اصلی ارتودنتیست است که با در نظر گرفتن ویژگیهای اختصاصی صورتی دندانی بیمار طرح درمان ارتودنسی را رقم زده و گزینه کشیدن یا نکشیدن را انتخاب می کند.
ایجاد لبخند عریض و فرم بهتر لب ها
یک مزیت بارز ارتودنسی به روش دیمون بهبود فرم صورتی و لبخند بیمار می باشد. در عمده موارد ردیف نمودن دندانها بدون کشیدن دندان، ساپورت بهتری برای لب ها و گونه ها ایجاد می کند. در حالیکه کشیدن دندان اغلب منجر به افت بافت های نرم و مسن تر به نظر رسیدن صورت بیمار می گردد. از سوی دیگر با افزایش سن، لب ها طی روندی طبیعی نازکتر می شوند بنابراین تا حد ممکن از انتخاب گزینه کشیدن دندان پرهیز می کنیم. این امر با سیستم ارتودنسی دیمون قابل کاهش می باشد. در واقع هدف ما علاوه بر ردیف نمودن دندانها، اهداء لبخندی عریض و زیبا به بیمار است. از اینرو ما برای درمان ارتودنسی هر فرد ضمن در نظر گرفتن صورت، نیمرخ و لب ها، پیش بینی وضعیت انساج نرم او را در دهه های ۴۰ و ۵۰ زندگی نیز مدنظر قرار می دهیم.
بهبود بهداشت دهان و دندان
کش های دور براکت ها (اُرینگ ها) نه تنها خیلی زود تغییر فرم داده و تغییر رنگ می دهند بلکه با جذب پلاک میکروبی و افت بهداشت دهان نیز همراه هستند. با حذف این کش ها در براکت های خود باز شونده (Self ligating) مانند سیستم دیمون، دستگاهها می توانند به طور محسوسی سبب ارتقاء بهداشت دهان و دندان شوند.

هزینه روش دیمون

حتماً پرسش بعدي که به ذهن ‌تان خطور مي ‌کند، اين باشد که ارتودنسي با اين روش چه ‌قدر آب مي ‌خورد. حقيقت اين است که دندانپزشک پس از معاينه دهان شما و وضعيت دندان هاي تان، هزينه کلي درمان را محاسبه خواهد کرد. هزينه‌ اي که بايد بپردازيد به روشي که قرار است براي مرتب کردن دندان‌ هاي تان استفاده شود و مدت‌ زمان درمان و … بستگي دارد.
در حال حاضر در کشور‌هاي اروپايي و آمريکايي هزينه مرتب کردن دندان‌ ها با اين روش، مشابه ساير روش‌ هاي قديمي ‌تر است ولي در کشورمان ارتودنسي با اين روش کمي گران ‌تر از روش ‌هاي معمولي است که اين هزينه بالاتر به مزيت‌ هاي بيشتر اين روش درماني مي ‌ارزد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *