ارتودنسی با پلاک های شفاف: مزایا و هزینه

لبخند زيبا موهبتي است كه همه حق دارند از آن برخوردار باشند. اما در اغلب موارد اين طرح لبخند زيبا نتيجه كار هنرمندانه دندانپزشكاني است كه با به كارگيري تكنيك هاي پيشرفته مانند ارتودنسي، سفيد كردن، ايمپلنت هاي دنداني و روكش، چنين جلوه اي به چهره ها مي بخشند.
علاوه بر زيبايي، دندان هاي نامنظم مي توانند باعث خرابي زودتر دندان ها و ايجاد مشكلاتي در سر و صورت و دستگاه گوارش و ساير دستگاه هاي بدن شوند. ارتودنسي يكي از قديمي ترين تخصص ها در دندانپزشكي و اولين تخصص در گروه پزشكي بعد از چشم پزشكي است. «ارتو» به معناي راست و «دنس» به مفهوم دندان است. هدف از اين كار مرتب كردن دندان هاي فك بالاو پايين يا هر دو فك است كه به دو صورت دستگاه هاي ثابت و متحرك انجام مي شود. بيماران كه اغلب آنان را جوانان و نوجوانان تشكيل مي دهند، احساس خوبي به اين روش ها ندارند. اما امروزه روش هايي ابداع شده است كه بيماران را از شر برق فلزات در لبخندهاي شان راحت مي كند. اين روش ارتودنسي كه در كشورهاي اروپايي و آمريكايي سر و صداي زيادي كرده به نام ارتودنسي نامرئي است.

7-300x191
پلاک شفاف چیست؟

امروزه بیماران از تمامی سنین از جمله بزرگسالان می توانند لبخندی ایده ال داشته باشند. به لطف تکنولوژی نوین، افرادی که دندانهای نامرتب دارند دیگر الزاما به براکت های فلزی نیاز ندارند. انتخابی که معمولا بزرگسالان ترجیح می دهند، ارتودنسی نامرئی می باشد. بجای براکت ها و بندهای مرسوم که در ارتودنسی معمول روی دندانها چسبانده می شوند در این شیوه از پلاک های شفاف پلاستیکی استفاده می شود.
پلاک شفاف نوعی دستگاه متحرک است که برای افرادی که نیازمند حرکات جزئی دندانی هستند کاربرد دارد. در این روش ازیک سری پلاکهای شفاف متحرک برای جابه جایی دندانها استفاده می شود.این پلاکهای نازک شفاف توسط ابزارهای پیچیده ای بر اساس وضعیت دندانی هر فرد ساخته می شود. هر یک از این پلاکهای شفاف لازم است به مدت 2-3 هفته مورد استفاده قرار گیرد. معمولا” لازم است هر بیمار از 20-30 پلاک شفاف جهت دستیابی به نتایج مناسب استفاده کند.

روش کار پلاک های شفاف

دندان ها در حفره هايي قرار دارند كه ريشه هاي آن با مفاصل كوچكي به استخوان وصل هستند. كار يك ارتودنتيست اين است كه دندا ن ها را در فضاي نيم ميلي متري طوري حركت دهد كه اتصال مفاصل ظريف حفظ شود و در اين بين برخي مفاصل حذف شوند تا جابجايي صورت گيرد.
دكتر شيباني نيا مي گويد: در ارتودنسي ثابت براي جابه جايي، بايد به يك دندان 2 تا 3 هفته نيرو وارد شود كه تحليل استخوان ها را به دنبال دارد و حدود 2 هفته طول مي كشد تا دندان خود را بازسازي كند. علاوه بر آن بيمار بايد با همان وسايل غذا بخورد. اعمال نيرو خيلي بطي صورت مي گيرد و همزمان ترميم استخوان و لثه هم شروع مي شود.
روش كار به اين گونه است كه ابتدا از دهان بيمار قالب گچي و بعد از قالب اسكن گرفته مي شود و در كامپيوتر طبق اصول ارتودنسي قالب هاي جديد طراحي مي شوند. اين كار هر 2 هفته يكبار صورت مي گيرد و بسته به نوع ناهنجاري ممكن است از 6 تا 18 ماه طول بكشد و در اين زمان بيمار فقط ماهي دو بار بايد به ارتودنتيست مراجعه كند.

مزایای پلاک های شفاف

– زیبا بوده و تقریباً دیده نمی شود.
– به راحتی توسط بیمار برداشته و گذاشته می شود.
– به راحتی روی دندان ها تطابق می یابد و قدرت انطباق بسیار عالی روی دندان ها را دارد.
– با صحبت کردن و تنفس بیمار به هیچ عنوان تداخلی ندارد.
– با توجه به اینکه چیزی روی دندان ها به صورت ثابت نصب نمی شود احتمال بروز مشکلات پوسیدگی و دکلیدفیکاسیون و مشکلات لثه ای و پریودنتال برای بیمار خیلی کمتر است بیماران می توانند در طول روز بعد از غذا خوردن بدون پلاک با مسواک های عادی دندان های خود را مسواک بزنند و نیازی به استفاده از نخ دندان یا مسواک های مخصوص ارتودنسی هم جهت تمیز کردن دندان ها نمی باشد.
– بیماران در مواقع ضروری و اورژانس می توانند پلاک ها را از روی دندان های خود بردارند.
– هر کدام از این نگه دارنده های شفاف باید حدود ۲۲ ساعت در روز توسط بیمار استفاده شود. مدت زمان استفاده توسط بیمار حدود ۲ هفته از هر پلاک شفاف می باشد. (البته زمان تعویض پلاک ها را متخصص ارتودنسی با توجه به شدت مشکل و میزان حرکت دندان ها توسط هر پلاک مشخص خواهد نمود گاهی استفاده از این پلاک ها ۱۰ روز گاهی ۳ هفته پیشنهاد می شود و میانگین استفاده ۲ هفته در بیماران می باشد.)

هزینه

با توجه به اینکه این پلاک ها در داخل ایران ساخته نمی شوند و نیاز به کارهای لابراتواری بسیار پیشرفته برای ساخته شدن این پلاک ها وجود دارد هزینه درمان ارتودنسی با این پلاک ها ۲ تا ۳ برابر هزینه درمان ارتودنسی معمولی می باشد. البته این مقدار برای بیمارانی که اصلاً مایل نیستند براکت ها را درون دهان داشته باشند یا برای ورزشکاران، هنرپیشه ها و سایر افرادی که در موقعیت های خاص اجتماعی مایل به داشتن براکت بر روی دندان ها نیستند معقول به نظر می رسد. البته مقدار پلاک ها می تواند در هزینه درمان ارتودنسی تاثیر داشته باشد. چون هرچه تعداد پلاک ها بیشتر باشد هزینه ها نیز بیشتر خواهد بود البته بعد از اینکه تعداد معینی از پلاک ها برای بیمار سفارش داده شد مثلاً ۳۰ عدد هزینه پلاک های اضافه برای بیمار هزینه اضافی دربر نخواهد داشت در کشورهای آمریکای شمالی که هزینه درمان ارتودنسی بالا می باشد اینکه بیمار بخواهد درمان با پلاک های شفاف (نامرئی) را برای درمان انتخاب کند یا برای درمان از براکت های فلزی استفاده کند تفاوت عمده ای در هزینه به وجود نخواهد آمد ولی در ایران با توجه به بالا بودن قیمت ساخت و سفارش این پلاک ها که خود معادل یک درمان ارتودنسی می باشد باعث می شود هزینه درمان بیماران به ۲ تا ۳ برابر مقدار هزینه درمان ارتودنسی معمولی افزایش یابد. بنابراین تعداد افرادی که مایل به درمان با این پلاک ها هستند از افرادی که در سایر کشورها این درمان را انجام می دهند پایین تر خواهد بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *