ارتودنسی با براکت های سرامیکی

طرح لبخند زیبا با دندان های مرتب گاهی اوقات برای خیلی ها آرزوست. آنها دندان های نامرتبی دارند و با هر بار جلوی آینه رفتن یا لبخند زدن به این فکر می کنند که کاش دندان های صاف و مرتبی داشتند. این آرزو این روزها دیگر دست نیافتنی نیست. علم دندانپزشکی نه تنها در زیباسازی دندان ها به خوبی پیشرفت کرده است بلکه روش های راحت تر و ساده تری را برای مرتب کردن دندان ها و نیز سفید کردن دندان یا بلیچینگ به کار می گیرد.

معمولا هزینه سفید کردن دندان در افراد متفاوت است. بنابراین نمی‌توان قیمت سفید کردن دندان را بطور دقیق تخمین زد. برای آگاهی از  هزينه سفيد كردن دندان  می توانید به کلینیک مورد نظر مراجعه کنید. مقدار هزینه بلچینگ دندان پس از معاینه اولیه به اطلاع شما خواهد رسید.
ارتودنسی همچنین برای مرتب کردن دندان ها استفاده می شود.
از ارتودنسی های پیشگیری تا ارتودنسی های نامرئی در روش های جدید فرد کمتر به سیم ها و براکت هایی که با هر بار حرف زدن و خندیدن خود را نشان می دهند، اذیت می شود و تا طی کردن دور کامل مشکلی از نظر ظاهری ندارد.

Orthodontic tooth-colored brackets1

براکت چیست؟

براکت وسیله ای است که در ارتودنسی ثابت بر روی دندان ها متصل می شودو معمولا فلزی هستند.براکت های سرامیکی با سایز و شکل انواع فلزی اما به صورت شفاف یا همرنگ دندان به سطح آن متصل می شوند. این روش با جلب توجه کمتر باعث حفظ زیبایی بیمار طی درمان ارتودنسی می گردد.این براکت ها از انواع فلزی بسیار گران تر هستند. در بیماران سیگاری یا دارای رﮋیم غذایی حاوی رنگدانه( مانند قهوه) احتمال تغییر رنگ براکت ها به وﭔﮋه الاستیک های نا مرئی وجود دارد که در جلسات مختلف درمان تعویض می گردد.از معایب این روش احتمال شکستن یا لب پر شدن سرامیک در برابر نیروهای شدید استعلاوه بر این ممکن است سیم ها لایه سفید رنگ خود را از دست داده وظاهر فلزی آنها نمایان گردد.

براکت های سرامیکی در ارتودنسی

ارتودنسی در گذشته نیازمند استفاده از بریس های براق فلزی بود که بسیار مشهود اند. در کودکان و حتی جوانان، افراد زیادی هستند که به منظور صاف کردن دندان هایشان، نیاز به استفاده از بریس دارند. ولی برای برخی از جوانان و بزرگسالان، افراد نیاز به بریس هایی دارند که کمتر انگشت نما باشند. ارتودنسی سرامیکی همرنگ دندان می توانند در این امر به کمک آن ها بیایند. این بریس ها عملکردی مشابه بریس های فلزی معمولی داشته ولی از سرامیک ساخته شده و همرنگ دندان می باشند.
دراين روش که بيشترين سابقه را در ميان درمانهای ارتودنسی نامرئی دارد، از براکتهای سراميکی (شيشه ايی) استفاده می شود و بقيه مراحل و روشهای درمانی هيچ تفاوتی با روشهای معمول ندارد.در درمان ارتودنسی ثابت سيمی از بين براکتها گذرانده میشود که در صورت تمايل بيمار می توان از سيمهای روکشدار همرنگ دندان استفاده کرد ؛ در صورت استفاده از سيمهای معمولی فلزی نيز تنها يک خط نازک نقره ایی روی دندانها ديده می شود.البته در اين روش چون براکتها بر روی سطح بيرونی دندانها چسبانده می شوند از فاصله بسيار نزديک ،آنها ديده می شوند ولی در فعاليتهای معمول روزمره ،بيماران از نظر ديده نشدن درمان ارتودنسی خود ابراز رضايت می کنند.همچنين اين نکته نيز بايد مد نظر باشد که چون حرکت دندانها در اين روش کندتر است ،درمان مقداری طولانی تر می شود.در مجموع اين روش درمانی در ميان روشهای ارتودنسی نامرئی در ايران ، جامعيت و کارايی بيشتری داشته و رضايت بالای بيماران را نيز به همراه دارد.

معایب و مزایای براکت های سرامیکی

براکت های پلاستیکی و کامپوزیتی خیلی راحت تغییر شکل می دهند اما وقتی لازم است اینها محکم باشند و تغییر شکل ندهند، باید فکر دیگری کرد. براکت های کامپوزیتی به راحتی تغییر شکل می دهند. این عیب در مقابل انواع سرامیکی مطرح می شود. از طرفی بعد از مدتی این براکت ها رنگ می گیرند، در حالی که براکت های سرامیکی رنگ نمی گیرند. ولی عیبی که براکت های سرامیکی نسبت به دو نوع دیگر دارد، گران بودن آنها است. از طرفی چون سرامیک حالت شکنندگی دارد، نمی تواند برخی نیروها را تحمل کند و خرد می شود. اما وقتی نیروی زیادی به براکت های کامپوزیتی و پلاستیکی وارد می شود، تغییر شکل می دهند و خرد نمی شوند. عیب دیگر در حرکات و جابه جایی است. در نقاط بسیار ریز بحث اصطکاک مطرح می شود. اصطکاک سیم ها با سرامیک هم نسبت به حالت های دیگر بیشتر است.
برای کاهش این اصطکاک، در شیارهای موجود در براکت لایه فلزی عبور داده می شود که از این اصطکاک جلوگیری شود ولی برای رفع خاصیت شکنندگی آن هنوز اقدامی انجام نشده است.
نکته ای که باید توجه شود این است که براکت های سرامیکی از جنس مینای دندان سخت است و در تماس با مینای دندان آن چیزی که از بین می رود یا ساییده می شود براکت سرامیکی نیست و مینای دندان است. ولی فلزات نسبت به مینای دندان سختی کمتری دارند. در تماس فلز با مینای دندان این براکت است که از بین می رود.

وقتی دندان ها روی هم قرار می گیرند معمولا دندان های بالا روی فک پایین را می پوشانند. به این ترتیب دندان های بالا در تماس با براکت های دندان های پایین قرار می گیرند. حالا اگر براکت های فک پایین از نوع سرامیکی باشند دندان های فک بالا آسیب می بینند، یعنی دندانی که با براکت در تماس قرار گیرد، ممکن است تحت اصطکاک کمی آسیب ببیند. اگر مراجع ما خیلی اصرار نداشته باشد توصیه می کنیم که براکت سرامیکی برای دندان پایین استفاده نکند ولی اگر این براکت را انتخاب کرد باید از این نکته آگاهی داشته باشد، پس اگر قرار است از براکت برای دندان پایین استفاده شود، بهتر است که از براکت سرامیکی نباشد و از نوع کامپوزیت استفاده شود

هزینه و قیمت

هزینه درمان‌های ارتودنسی بستگی به میزان مشکل و نوع ارتودنسی دندان دارد. در صورتیکه درمان‌های مرحله اول با پلاک‌های متحرک انجام شود هزینه و قیمت این درمان کمتر خواهد بود، البته بسته به شدت مشکل و تعداد پلاک‌های مورد استفاده این هزینه متفاوت خواهد بود.
به طور میانگین، قیمت بریس های سرامیکی اندکی بالا تر از بریس های معمولی فلزی می باشد. این به دلیل تلاش بیشتر برای ساختن این بریس ها و همچنین نگهداری دندانپزشک از آن ها می باشد. هزینه ی کلی، به نوع بیمه ی درمانی، دندانپزشک، تعداد دندان هایی که قرار است این بریس بر روی آن ها قرار بگیرد و همچنین مدت زمان استفاده از این بریس بستگی دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *